متخصص ارتوپد خوب کیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

بهترین دکتر ارتوپد زانو

یک متخصص  ارتوپد زانو برای اینکه در حیطه کار  خود تبدیل به عالی ترین شود باید موفقیتهای زیادی را کسب کند و باید در تشخیص بیماری و درمان بیمار خود کمترین اشتباه را داشته باشد. یک متخصص ارتوپد زانو باید به خوبی با بیماری ها و عارضه های زانو آشنایی کامل  داشته باشد تا بتواند تشخیصی دقیق و درمانی موثر را برای  فرد بیمار در نظر بگیرد.

وقتی که متخصص ارتوپد  بتواند با معاینه دقیق تشخیص درست بدهد که نوع بیماری چیست وچه میزان آسیبی به زانو وارد آمده است باعث جلب اعتماد   بیمار به پزشک شده  و نتیجه این اطمینان  و اعتماد  در کسب درمان خوب و نتیجه بخش می باشد.

انواع اعمال جراحی ارتوپدی

همانطور که گفته شد یکی از روش های درمانی که یک متخصص ارتوپد از آن استفاده میکند جراحی است. انوع مختلفی از اعمال جراحی وجود دارد که از هرکدام از آنها می توان در جای مناسب و با توجه به عوامل مختلفی که پزشک برای بیمار تشخیص می دهد ، استفاده کرد.

رایج ترین این اعمال جراحی عبارتند از :

۱-جا اندازی شکستگی‌ها بصورت بسته یا باز و سپس فیکس کردن آن شکستگی ها با کمک عمل جراحی و استفاده از وسایلی که در اصطلاحا  به آن ها پلاتین میگویند.

۲-اعمال جراحی تعویض مفصل که در این روش متخص ارتوپد مفصلی را که کاملا خراب شده و امیدی به ادامه کارصحیح و درست آن نیست از بدن خارج کرده و آن را با یک مفصل مصنوعی جایگزین میکند.

 

انواع درمان متخصص ارتوپد

 

۳-آرتروسکوپی مفاصل که در آن جراحی ارتوپد از طریق سوراخ ریزی که بر روی پوست یک مفصل ایجاد میکند لوله هایی را به درون مفصل فرستاده و از طریق آنها درون مفصل را میبیند. از این کار هم برای تشخیص بیماری های مفصلی و هم درمان بعضی از ان ها استفاده میشود.

 

۴-استئوتومی استخوان‌ها و تصحیح تغییر شکل آن ها. با این نوع از اعمال جراحی میتوان تغییر شکل استخوان ها را اصلاح کرده و هم در ظاهر اندام و هم در کارکرد آنها تغییراتی را که باعث بهبود عملکرد استخون ها و مفاصل می شود، بوجود آورد.

۵-پیوند استخوان که از آن بیشتر به منظور کمک به جوش خوردن شکستگی ها یا پرکردن جای خالی ایجاد شده در دیگر استخوان ها استفاده می شود.

۶-ترمیم عصب هایی که به علت آسیب های وارد شده صدمه دیده اند.

۷-ترمیم یا جابجا کردن تاندون ها به منظور به دست آوردن حرکاتی که تا کنون باری بیمار قابل انجام نبوده است.

آموزش و تحصیلات متخصص ارتوپد

یک متخصص ارتوپد باید آموزش وسیع در رابطه با تشخیص و درمان مشکل و علل ایجاد بیماری در  بیماران را داشته باشد و با استفاده از روش های جراحی و غیر جراحی در حوزه آسیب ها و بیماری های سیستم عضلانی اسکلتی در ابتدا اقدام به تشخیص صحیح و سپس اقدام به درمان کند متخصصین ارتوپد برای داشتن دانش مورد نیاز خود در این حوزه باید درحدود ۱۴ سال آموزش رسمی کسب کنند :

هفت سال پزشکی عمومی که چهار سال آموزش در دانشگاه و سه سال آموزش در بیمارستان در بالین بیمار

چهار سال دوران رزیدنتی

یک سال بورد تخصصی

هجده ماه تا دو سال دوران فلوشیب و فوق تخصصی

در ارتباط با دریافت خدمات درمانی و انتخاب بهترین متخصص ارتوپدی مهم است که به جراحان ارتوپد که دارای بورد تخصصی هستند یا در حال گرفتن مدرک بورد تخصصی خود می باشند مراجعه کنید زیرا این پزشکان از تجربه بالاتر و مهرات بالاتری برخوردار می باشند و راحتتر می شود به این پزشکان اعتماد کرد.

 

آموزش متخصص ارتوپد

چه افرادی توسط متخصص ارتوپد درمان می شوند ؟

جراحان ارتوپد بیماران را در سنین مختلف که شامل نوزادان، کودکان، ورزشکاران و افراد مسن هستند درمان می کنند اغلب این افرادی که با  مشکلات و شکستگی های استخوان و مفصل یا بیماری های مربوط به آن مواجه می شوند و یا دچار فرسایش عضلات، رباط ها و تاندون ها در نقاط مختلف بدن خود شده اند به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار می گیرند.

بنابراین بسیار مهم است که بیمار و خانواده  وی رابطه مناسبی با متخصص ارتوپد داشته باشند و همچنین متخصص ارتوپد  باید مهارت و دانش و تجربه لازم را داشته باشند تا بتوانند بهترین نتیجه را برای بیماران خود ارائه دهند و بیمارن از روند درمان و نتایج درمان  راضی باشند.

وظیفه اصلی متخصص ارتوپدی چیست ؟

متخصص ارتوپدی که به آن متخصص استخوان و مفاصل یا جراح استخوان و مفاصل یا ارتوپد هم میگویند سعی میکند تا با استفاده از روش های جراحی و غیر جراحی به تشخیص و درمان مشکلات سیستم حرکتی بدن تلاش کند مشکلاتی مانند :

۱-آسیب های استخوان ها و مفاصل که به دنبال ضرباتی مثل شکستگی، در رفتگی، کشیدگی و رگ به رگ شدن، پاره شدن تاندون ها و رباط ها ایجاد می شود.
۲-آسیب‌های ورزشی که در  حین ورزش ایجاد شده
۳-خراب شدن و آسیب دیدن مفاصل بدن، مثل آرتروز و ساییدگی مفصل
۴-عفونت اندام‌ها
۵-تومورهای استخوان و بافت‌های نرم اندام
۶-بیماری‌های مادرزادی اندام‌ها

 

 

متخصص ارتوپد خوب کیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

 

متخصص ارتوپد خوب پزشکی مجرب برای تشخیص، درمان، پیشگیری و توان‌بخشی به بیمار آسیب‌دیده براثر جراحات، اختلالات و بیماری‌ها در ساختمان استخوانی-عضلاتی است. هرگونه آسیب در استخوان‌ها، مفصل‌ها، عضلات، اعصاب و تاندون‌ها به متخصص ارتوپدی مربوط بوده و ایشان توانایی کافی در رفع بیماری‌های مربوط با این ساختمان را دارد. درحالی‌که تمامی پزشکان ارتوپدی با سرتاسر ساختمانی عضلانی و استخوانی آشنا هستند؛ بسیاری از این پزشکان، درزمینه و ناحیه خاصی از بدن تخصص دارند.

متخصص ارتوپد خوب

به‌طوری‌که جراح ارتوپد را ممکن است با نام‌ های متخصص ارتوپد پا، دست، شانه، ستون فقرات، زانو بشناسیم. جراحان ارتوپدی درزمینه ‌های تخصصی کودکان، تروما، جراحی بازسازی، آنکولوژی (تومور استخوانی) و درمان ورزشی نیز فعالیت می‌کنند

یک جراح و متخصص ارتوپد  خوب چه خصوصیاتی دارد ؟

 

جراح و متخصص ارتوپد ماهر، فردی است که وظیفه تشخیص و درمان بیماران با مشکلات حرکتی را به عهده دارد.تعداد زیادی از کسانی که همه روزه به درمانگاه های ارتوپدی و بیمارستان ها مراجعه میکنند مشکلاتی در سیستم حرکتی خود یعنی در استخوان ها، عضلات، تاندون ها یا مفاصل دارند.

شایعترین علت مراجعه این افراد درد در اندام مختلف بدن است و منشا درد میتواند هر کدام از قسمت هایی که ذکر شد باشد یک متخصص ارتوپدی خوب و ماهر  سعی می‌کند تا با بهره‌گیری از بهترین روش ها و به روز ترین دانش ها و علوم مختلف فرد مراجعه کننده را درمان نماید.

 

منبع وب سایت دکتر حکیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *