ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی در اصطلاح  از دو بخش تشکیل شده: ژنیکو، به معنای زن و ماستی، به معنای سینه میباشد . بنابراین  ژنیکوماستی، یعنی زنانه شدن سینه‌ی یک مرد که نباید آن را با دو پدیده دیگر اشتباه  گرفت : تجمع بافت چربی (لیپوماستی) و حجیم شدن عضلات سینه. در این دو حالت، ژنیکوماستی، کاذب میباشد، نه حقیقی

 

ژنیکوماستیژنیکوماستی حقیقی، حجیم شدن و تکثیر بافت غده‌ای (گلاندولر) سینه است. ژنیکوماستی، پدیده‌ای است سهل و ممتنع، یعنی هم طبیعی  و ساده است (فیزیولوژیک) و نیازی به درمان ندارد و می‌تواند جدی و نشانه‌ای از یک بیماری صعب‌العلاج باشد.

 

ژنیکوماستی طبیعی در سه حالت و شکل دیده می‌شود: نوزادی، بلوغ و سالمندی

 

ژنیکوماستی نوزادی در ۶۰ تا ۹۰ درصد نوزادان پسر، به دلیل وجود استروژن مادر در خون نوزاد، عارض میشود. ژنیکوماستی نوزادی، در چند هفته اول زندگی به وجود می آید. این پدیده، موقتی و گذرا میباشد و ظرف چند هفته از بین می‌رود.

 

ژنیکوماستی بلوغ، در۶۰ تا ۷۰ درصد پسرها در دوران بلوغ دیده میشود و اغلب با درد و حساسیت سینه همراه است. ژنیکوماستی بلوغ، در پسرهای نوجوان و تازه بالغ بین سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی ظاهر میگردد. این پدیده، ممکن است از چند ماه تا چند سال طول بکشد (۶ ماه تا ۳ سال)

 

ژنیکوماستی سالمندی در ۳۰ تا ۸۰ درصد افراد مسن مشاهده میشود .  معمولا ژنیکوماستی پیری، بعد از ۴۵ تا ۵۰ سالگی به وجود می آید .

 

علائم و نشانه ها

زیاد شدن حجم پستانها بیش از حد معمول

علائم و نشانه ها

علل و عوامل خطرساز

ژنیکوماستی میتواند به دلیل وجود بیماری های زیادی باشد.

به طور مثال ، داروها ۲۰ درصد، کم‌کاری اولیه بیضه (هیپوگونادیسم اولیه) ۱۰ درصد، تومورهای بیضه یا فوق ‌کلیه ۳ درصد در به وجود آوردن این مشکل نقش دارند.

حدود ۱۰ درصد موارد هم شامل هیپوگونادیسم ثانویه، سوءتغذیه (در قدیم از علل شایع در کودکان بود، مقاومت به آندروژن (TFTS( یا مردهای زن‌نما که نوعی دو جنسی کاذب است)، سیروز کبدی ، اعتیاد به الکل، نارسایی مزمن کلیه ، پرکاری مادرزادی فوق‌ کلیه ، تومور ترشح‌کننده هورمون جنسی، پرکاری تیرویید ، کم‌کاری تیرویید ، ایدز و داروهای ضدایدز است.در دیگر موارد، علت ژنیکوماستی، پیدا نشده است.

در رابطه با  داروها باید گفت کمتر دارویی وجود دارد که موجب ژنیکوماستی نشود. البته مقصود مصرف دراز مدت دارو است، نه چند نوبت یا چند روز مصرف آن.مواد نیروزا ، استروییدها، آنابولیزان‌ها (برای حجم عضلات در بدنسازان)، کرم‌های استروژن ، اسپیرونالاکتون، فلوتاماید، سایمتیدین، رانیتیدین، متیل‌دوپا، داروهای اعصاب، ماری جوانا، هروئین، متادون، داروهای ضدتشنج و ضدصرع، ضد سل، ضد افسردگی (داروهای ضدافسردگی در خانم ها باعث پُرمویی و در آقایان باعث ژنیکوماستی می شوند)، شیمی‌درمانی ، هورمون رشد ، ضدسرطان‌ها، تمام آندروژن‌ها و … نمونه ی این داروها میباشند .

مصرف چه داروهایی می تواند باعث ژنکیوماستی شود؟

تعداد داروهایی که می تواند باعث ژنیکوماستی شود بسیار زیاد بوده و بعضی از آن ها عبارتند از:

استروژن ها، آندروژن ها، گونادوتروپین ها، آنتی آندروژن ها (سیپروترون)، وراپامیل، دیلتیازم، نیفیدیپین، سایمیتدین، اسپیرونولاکتون، توکونازول، متوکلوپرامید، دیازپام، فنی توئین، کاپتوپریل، امپرازول، تئوفیلین، مترونیدازول و…

داروهایی که توسط فرد مورد سوءاستفاده قرار می گیرد مثل ماری جوانا، هروئین، متادون و آمفتامین ها نیز می تواند موجب  ژنیکوماستی شود.

درمان ژنیکوماستی به چه صورت است؟

اکثر بیمارانی که به پزشک مراجعه میکنند ، یا از نوع ژنیکوماستی بلوغ میباشند که خود به خود بهبود پیدا میکنند و یا از نوع دارویی هستند که با قطع دارو،کم کم  خوب می‌شوند.

درمان ژنیکوماستی به چه صورت است؟

در پزشکی، گاهی اوقات  بهترین دارو، ندادن داروست. ژنیکوماستی نسبت به هر دارویی حساس میباشد. به علاوه، داروهایی مانند تاموکسی فن (ضد استروژن) یا آناستروزول یا تتروزول (ضد‌آروموتاز) در واقع، اثر زیادی در کاهش حجم پستان ندارند، اما ممکن است از بزر‌گ‌تر شدن‌ پستان  جلوگیری کنند.

 

داروهای اینترنتی

مصرف داروهایی که توسط شرکت‌های دارویی یا از اینترنت با اسامی مختلف تبلیغ می‌شوند، به هیچ عنوان  توصیه نمی‌شود. اگر دارویی نیاز  باشد، باید توسط پزشک متخصص غدد پس از معاینه ی دقیق بیمار تجویز شود.

ولی اقدامات غیردارویی و ترمیمی که کاملا به مریض و ذهنیت او نسبت به بیماری بستگی دارد. حمایت روحی و ایجاد اعتماد به نفس در بیمار،خیلی مهم است و گاهی تنها راه دست‌یابی به این هدف، اقدامات ترمیمی میباشد.

 

احتمال برطرف شدن  ژنیکوماستی طولانی مدت به طور خود به خود ، بعید است و بیشتر به رغم درمان طبی به سمت فیبروز متراکم غیرقابل برگشت و هیالینزاسیون پیش می رود. همچنین قطع کردن مصرف داروهایی که برای اصلاح اختلال سیستمیک یا سیر طبیعی ژنیکوماستی فیزیولوژیک به کار می رود، بیشتر باعث برگشت خود به خودی ژنیکوماستی می شود؛ هرچند اصلاح اختلال زمینه ای به ویژه اگر بیماری طول کشیده و فیبروز بافت سینه ایجاد شده باشد، موثر نیست؛در نتیجه  هنوز هم روش های جراحی، درمان استاندارد ژنیکوماستی است.

تا چند سال پیش درمان جراحی ژنیکوماستی عمدتا برداشتن بافت به وسیله برش باز جراحی بود، اما در سالیان اخیر اساس درمان جراحی ژنیکوماستی تغییر کرده و در بیشتر موارد از لیزرلیپولیز، لیپوساکشن اولتراسونیک، لیپوساکشن power assisted و در بعضی موارد لیپوساکشن معمولی به کار برده میشود .

فراموش نکنید  که از درمان اولیه ژنیکوماستی به وسیله برش باز جراحی باید جلوگیری  شود. درمان ژنیکوماستی هنوز به دلیل ماهیت سفت و متراکم سینه و اضافه بودن پوست که بیشتر وجود دارد با چالش هایی همراه میباشد. ژنیکوماستی که از نظر بالینی به مدت بیش از ۱۲ ماه باقی مانده باشد، به صورت  تیپیک کاملا برطرف نمی شود. هدف از درمان، حفظ نمای طبیعی سینه مردان است، نه برداشتن تمام بافت سینه.

روش لیپولیز

در عمل لیزرلیپولیز ژنیکوماستی بیهوشی عمومی انجام می گیرد و طول مدت عمل بسته به شدت ژنیکوماستی ۱٫۵ تا ۳ ساعت است. بعد از اتمام عمل (لیزرلیپولیز) و انجام پانسمان، از حلقه های مخصوص به مدت ۴ هفته استفاده می شود. این حلقه های طی ۲۴ ساعت شبانه روز باید بر تن بیمار باشد و بعد از آن به مدت ۴ هفته دیگر، فقط هنگام شب استفاده شود. بیماران باید در فواصل زمانی معین و به طور متناوب ویزیت شوند..

در حال حاضر از دو روش ترمیمی استفاده می‌شود:

لیپوساکشن، که برداشتن و حذف چربی‌های اضافی از پستان میباشد  و بافت غده‌ای پستان دست نخورده می ماند. این کار باید توسط یک جراح پلاستیک ماهر (فوق‌تخصص جراحی پلاستیک) و با در نظر گرفتن کلیه تدابیر علمی و پس از مشورت با فوق‌تخصص غدد، انجام شود.

در حال حاضر از دو روش ترمیمی استفاده می‌شود:

متاسفانه، لیپوساکشن در بیشتر موارد، بی‌رویه و بدون ضابطه توسط افراد متفرقه انجام میشود و با عوارض زیاد و گاهی جبران‌ناپذیری نیز همراه است.

عمل جراحی سینه که یک جراحی  کامل سینه ‌برداری است و بافت غده‌ای سینه نیز حذف می‌شود. البته امروزه، روش ‌های جراحی پیشرفت‌ کرده و به شکل اندوسکوپی و با یک برش کوچک روی پوست، قابل انجم است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *