مکرون پارلمان فرانسه را منحل کرد و انتخابات زودهنگام برگزار کرد


محتوای مقاله

پاریس – امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در یک اعلامیه غافلگیرکننده، مجلس سفلی فرانسه را منحل کرد و رأی‌دهندگان را در هفته‌های آینده به پای صندوق‌های رای فرستاد تا قانونگذاران را انتخاب کنند، زیرا حزبش در روز یکشنبه در انتخابات پارلمان اروپا شکست تحقیرآمیزی از جناح راست افراطی متحمل شد.

تبلیغات 2

محتوای مقاله

انتخابات پارلمانی در دو دور در 9 خرداد و 16 تیر برگزار می شود.

به گفته مؤسسات نظرسنجی فرانسوی، این اعلامیه پس از آن صورت گرفت که نتایج اولیه پیش بینی شده در فرانسه، حزب راست افراطی وحدت ملی را در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا پیشی گرفت و به گفته مؤسسات نظرسنجی فرانسوی، ماکرون را از میانه رو طرفدار اروپا شکست داد.

تخمین زده می شود که حزب ملی گرای ضد مهاجرت مارین لوپن حدود 31 تا 32 درصد آرا را به دست آورد، نتیجه ای تاریخی که بیش از دو برابر سهم حزب رنسانس ماکرون است که پیش بینی می شود به حدود 15 درصد برسد.

خود ماکرون نامزد انتخابات اتحادیه اروپا نبود و دوره ریاست جمهوری او تا سه سال دیگر ادامه دارد.

او گفت که این تصمیم “جدی” است اما “اعتماد خود را به دموکراسی ما نشان می دهد، در این حقیقت که مردم مستقل می توانند نظر خود را بیان کنند.”

محتوای مقاله

تبلیغات 3

محتوای مقاله

«در چند روز آینده، آنچه را که معتقدم مسیر درست برای ملت است، خواهم گفت. من پیام شما، نگرانی های شما را شنیده ام و آنها را بی پاسخ نخواهم گذاشت.»

ویدیوی توصیه شده

بارگذاری...

پوزش می طلبیم، اما این ویدیو بارگیری نشد.

در آخرین انتخابات پارلمانی در سال 2022، حزب میانه‌روی ماکرون اکثریت کرسی‌ها را به دست آورد اما اکثریت خود را در مجلس ملی از دست داد و قانونگذاران را مجبور کرد برای تصویب این لوایح مانور سیاسی دهند.

با تصمیم خود در روز یکشنبه، او در حال انجام یک ریسک بزرگ است و قدمی برمی دارد که می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و شانس لوپن را برای قدرت گرفتن در نهایت افزایش دهد.

سناریویی که در آن یک حزب اپوزیسیون به اکثریت پارلمان دست یابد، می تواند به یک وضعیت پیچیده تقسیم قدرت به نام «همزیستی» منجر شود و ماکرون نخست وزیری را با دیدگاه های متفاوت منصوب کند.

تبلیغات 4

محتوای مقاله

لوپن که ریاست گروه وحدت ملی در مجلس ملی را برعهده دارد، از اقدام مکرون استقبال کرد.

لوپن که در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته پس از مکرون دوم شد، گفت: ما برای آن آماده هستیم. اگر فرانسوی‌ها در این انتخابات پارلمانی آینده به ما اعتماد کنند، ما آماده‌ایم از قدرت خود استفاده کنیم. ما آماده‌ایم که کشور را بچرخانیم، آماده‌ایم از منافع فرانسوی‌ها محافظت کنیم، آماده پایان دادن به مهاجرت‌های گسترده، آماده‌ایم تا قدرت خرید فرانسوی‌ها را در اولویت قرار دهیم.»

نتایج انتخابات اتحادیه اروپا ضربه سنگینی برای ماکرون بود که از تلاش های پاناروپایی برای محافظت از اوکراین و نیاز اتحادیه اروپا برای تقویت دفاع و صنعت خود حمایت می کند.

کاندیدای اصلی حزب ملی در انتخابات اتحادیه اروپا، جردن باردلا، از محدود کردن رفت و آمد آزادانه مهاجران از طریق کنترل مرزهای ملی و لغو قوانین آب و هوایی اتحادیه اروپا حمایت کرده است. این حزب دیگر نمی خواهد اتحادیه اروپا و یورو را ترک کند، بلکه به دنبال تضعیف آن از درون است.

تبلیغات 5

محتوای مقاله

باردلا گفت: امشب هموطنان ما تمایل خود را برای تغییر ابراز کردند. امروز امانوئل مکرون رئیس جمهور ضعیف شده ای است.

سخنگوی دفتر مکرون گفت که تصمیم برای انحلال مجلس ملی با «تعداد تاریخی راست افراطی» که نمی توان نادیده گرفت و «بی نظمی پارلمانی» فعلی را توجیه کرد.

این مقام که به شرط ناشناس ماندن در راستای رویه دفتر مکرون صحبت کرد، گفت: «وقتی به مردم اجازه می دهید صحبت کنند، هرگز اشتباه نمی کنید.

پیش‌بینی‌های انتخابات اتحادیه اروپا نیز حاکی از احیای مجدد حزب سوسیالیست است که حدود 14 درصد آرا را به دست خواهد آورد. این حزب از سیاست آب و هوایی جاه طلبانه تر و حمایت از مشاغل و کارگران اروپایی حمایت کرد و حدود 14 درصد آرا را به دست آورد.

فرانسوا رافین، سیاستمدار چپ افراطی در واکنش به اظهارات مکرون، از همه رهبران چپ، از جمله سبزها، خواست تا زیر پرچم واحد جبهه مردمی متحد شوند. او در X نوشت: «برای جلوگیری از پیروزی از بدترین ها.

در فرانسه 81 نماینده پارلمان اروپا که 720 کرسی دارد انتخاب می شوند.

محتوای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید