واگرایی بانک کانادا از فدرال رزرو آمریکا، شاهین ها را در کانون توجه قرار داده است


کاهش دلار کانادا می تواند تورم را افزایش دهد، اما بانک مرکزی می گوید که این نگرانی ها هنوز پایان یافته است

جدیدترین اخبار را از باربارا شیکتر مستقیماً به صندوق ورودی خود دریافت کنید

محتوای مقاله

بانک مرکزی کانادا این هفته نرخ بهره خود را 0.25 درصد کاهش داد، اما با توجه به اینکه فدرال رزرو آمریکا انتظار می رود نرخ بهره را تا پاییز نگه دارد، سوالاتی در مورد اینکه شکاف بین نرخ های وام کلیدی این دو کشور چقدر است، وجود دارد. رشد خواهد کرد.

صادق آداتیا، مدیر ارشد سرمایه گذاری در BMO Global Asset Management، گفت که نرخ ها در کانادا و ایالات متحده طی سال ها 50 واحد پایه یا بیشتر متفاوت بوده است، اما با توجه به رشد اقتصادی و الگوهای تورم منحصر به فرد هر کشور می تواند از این محدوده فراتر رود.

تبلیغات 2

محتوای مقاله

او گفت که این واگرایی احتمالاً دلار کانادا را کاهش می دهد و نگرانی هایی وجود دارد که می تواند باعث افزایش تورم شود.

فیلیپ پترسون، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در IG Wealth Management، این هفته در یادداشتی نوشت که اگر بانک کانادا نرخ بهره را 50 واحد پایه بیشتر از فدرال رزرو در سال 2024 کاهش دهد، این خطر وجود دارد که دلار کانادا به 70 تا 72 سنت کاهش یابد. .

Adatio از BMO می‌گوید: «این قدرت خرید ما را کاهش می‌دهد و پول را مجبور می‌کند به نقاط دیگری از جهان نقل مکان کند، جایی که تفاوت نرخ بسیار بهتر است. اگر واگرایی واقعاً بزرگ باشد و به سرعت اتفاق بیفتد، می‌توانیم شاهد تورم بالاتر باشیم.»

با این حال، او احتمال چنین نتیجه‌ای را کم می‌داند و خاطرنشان کرد که یک واگرایی عمده، سناریوی موردی اصلی او نیست.

روز جمعه، لونی کمی کمتر از 73 سنت آمریکا معامله شد.

فکر نمی کنم به این حد نزدیک باشیم

تیف مکلم

تیف ماکلم، رئیس بانک کانادا، در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه نگرانی های ارزی را کم اهمیت جلوه داد و خاطرنشان کرد که نرخ های یک شبه دو کشور در گذشته بدون آسیب ماندگاری به اقتصاد و بازارشان متفاوت بوده است.

وی با اذعان به اینکه یک نقطه ای وجود دارد که چنین واگرایی می تواند پیامدهای منفی داشته باشد، گفت: فکر نمی کنم به آن حد نزدیک شده باشیم.

محتوای مقاله

تبلیغات 3

محتوای مقاله

مکلم اضافه کرد که هیچ “خط روشن” برای تعیین اندازه قابل قبول شکاف وجود ندارد و افزود که در گذشته دوره هایی از واگرایی “قابل توجه” وجود داشته است.

داگ پورتر، اقتصاددان ارشد بانک مونترال، گفت که “محدوده بیرونی” شکاف نرخ بهره کانادا و ایالات متحده در بیشتر 20 سال گذشته 100 واحد پایه یا یک درصد با نرخ کانادا یا ایالات متحده بوده است. بالاتر، اگرچه او اضافه کرد که این اختلاف در دهه های 1980 و 1990 حتی بیشتر بود.

پورتر می‌گوید: «غیاب عامل دیگری – مانند قیمت‌های بالای کالاها یا به طور کلی ضعیف بودن دلار آمریکا – شکاف نرخ بهره بیش از 100 واحد پایه، احتمالاً فشار نزولی جدی بر بازار وارد می‌کند.»

با این حال، او پیشنهاد کرد که تمایل بانک کانادا برای تسهیل سیاست پولی نشان می‌دهد که بانک‌های مرکزی نگران احتمال تسهیل بیشتر ارز نیستند. علاوه بر این، پورتر خاطرنشان کرد که پیش‌بینی‌های گذشته در مورد تأثیر شکاف تأیید نشده است.

به عنوان مثال، در سال 2003، بزرگترین افزایش یک ساله دلار کانادا – بیش از 20 درصد – با اختلاف 200 واحدی بین نرخ های کانادا و ایالات متحده همزمان شد، اما نتوانست تاثیر پیش بینی شده بر تورم را داشته باشد.

تبلیغات 4

محتوای مقاله

پورتر گفت: «تورم کاهش پیدا کرد، اما نه به اندازه ای که مدل ها انتظار داشتند تورم 21 درصد افزایش یابد.

و چرا اقتصاد به این گام بزرگ واکنش شدیدتری نشان نداد؟

توسط ویراستاران توصیه شده است

او گفت: «من فکر می‌کنم شرکت‌ها در پوشش ریسک ارزی در حال حاضر بسیار پیچیده‌تر از دهه‌های 1970 و 1990 هستند.

به خصوص پس از نوسانات بزرگ در دهه 1990، آنها واقعاً یاد گرفتند که با نوسانات FX (مبادله خارجی) مقابله کنند.

• ایمیل: bshecter@nationalpost.com

سایت ما را نشانه گذاری کنید و از روزنامه نگاری ما حمایت کنید: اخبار کسب و کار مورد نیاز خود را از دست ندهید – Financialpost.com را نشانه گذاری کنید و در خبرنامه ما در اینجا مشترک شوید.

محتوای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید