پس از تیراندازی باندهای مسلح، ساکنان در حال فرار از یک شهر مکزیک هستند


محتوای مقاله

مکزیکو سیتی – رئیس جمهور مکزیک آندرس مانوئل لوپز ابرادور روز دوشنبه اذعان کرد که پس از فرار حدود 4200 نفر از ساکنان شهری در ایالت جنوبی چیاپاس، مقامات مجبور به ایجاد کمپ هایی برای آوارگان شده اند.

تبلیغات 2

محتوای مقاله

دادستان ایالتی گفت که ساکنان شهر تیلا در آخر هفته پس از اینکه گروه های مسلح شهر را گلوله باران کردند و خانه های زیادی را در هفته گذشته به آتش کشیدند، گریختند. ممکن است این بزرگترین جنبش توده ای در چیاپاس از سال 1997 باشد.

برخی از ساکنان گفتند که آنها روزها را در خانه های خود محبوس گذراندند تا اینکه نیروهای ارتش و پلیس ایالتی در آخر هفته حاضر شدند تا به آنها اجازه خروج بدهند.

عکس‌هایی که مقامات دولتی منتشر کرده‌اند، افرادی را نشان می‌دهند که با کیف‌هایی که روی شانه‌هایشان آویزان است و گاهی اوقات با کوله‌های کوچک یا کیف‌های شانه‌ای فرار می‌کنند.

لوپز ابرادور این حمله را “درگیری بین همان مردم” در شهر تیلا توصیف کرد و ظاهراً به اختلاف طولانی مدت زمین بین کشاورزان اشاره کرد.

ویکتور گومز، یکی از ساکنان تیلا، گفت که بسیاری از مردم سه روز را در خانه های خود سپری کردند، زیرا از بیرون رفتن قبل از رسیدن نیروهای فدرال می ترسیدند. او گفت: “بسیاری از مردم با آنچه بر پشت داشتند، بدون پول، بدون لباس، همه دارایی های خود را پشت سر گذاشتند، بسیاری از حیوانات خانگی خود را در تیلا رها کردند زیرا نمی توانستند آنها را تخلیه کنند.”

محتوای مقاله

تبلیغات 3

محتوای مقاله

اما ناظران گفتند که باندهای جنایتکار و منافع سیاسی پشت این درگیری هستند.

مرکز حقوق بشر دیگنو اوچوا گفت که گروهی که خود را “اتونوموس” یا “خودکار” می نامند پشت این خشونت ها بوده و گفته است که با قاچاق مواد مخدر مرتبط است. بر اساس گزارش دادستانی، هفته گذشته حداقل دو نفر کشته و حداقل 17 ساختمان در آتش سوختند.

باندها همچنین متهم به اخاذی هزینه های حفاظتی از ساکنان و ایجاد موانع در جاده ها شده اند.

لوپز ابرادور گفت که غذا در حال تحویل به کمپ است. او مدعی شد که “همه چیز آرام شده است” و گفت که دولت اکنون می خواهد گفتگوها را با گروه ها آغاز کند تا “به توافق برسند تا مردم بتوانند به جوامع خود بازگردند”.

تبلیغات 4

محتوای مقاله

درگیری بین کارتل های مواد مخدر رقیب چندین شهر در چیاپاس در نزدیکی مرز با گواتمالا را تحت تاثیر قرار داده است، زیرا این منطقه مسیر اصلی قاچاق مواد مخدر و مهاجر است. لوپز ابرادور مدتهاست که به دنبال کم اهمیت جلوه دادن خشونت در چیاپاس بوده و کسانی را که در مورد آن می نویسند به “حساسیت” متهم می کند.

در سال 1994، شورشیان جنبش زاپاتیستا برای حقوق بومیان قیام مسلحانه مختصری را در چیاپاس به راه انداختند و هزاران نفر بر اثر درگیری بین شورشیان و ارتش آواره شدند.

در سال 1997، قتل عام 45 نفر از مردم بومی روستای آکتئال به دلیل درگیری های زمینی و سیاسی، هزاران نفر را نیز مجبور به فرار کرد.

این ایالت همچنین شاهد اخراج کندتر اما چند ساله ساکنان از برخی شهرک ها به دلیل اختلافات زمینی یا مذهبی بوده است.

محتوای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید