کانادا 27000 شغل ایجاد می کند، نرخ بیکاری به 6.2٪ افزایش می یابد.


همه مشاغل پاره وقت افزایش یافت، در حالی که مشاغل تمام وقت کاهش یافت

آخرین اخبار نعیم کریم را مستقیماً در صندوق ورودی خود دریافت کنید

محتوای مقاله

نرخ بیکاری کانادا در ماه مه به 6.2 درصد افزایش یافت، علیرغم افزایش 27000 شغل، زیرا اقتصاددانان همچنان به بحث در مورد اینکه آیا بانک کانادا دوباره نرخ بهره را در جولای کاهش خواهد داد یا خیر.

طبق آمار کانادا، اقتصاد 62000 شغل پاره وقت در طول ماه ایجاد کرد، در حالی که اشتغال تمام وقت 36000 نفر کاهش یافت. تعداد افرادی که به دلیل عدم اشتغال تمام وقت مجبور به کار پاره وقت شده اند در اردیبهشت ماه 18.2 درصد بوده که این رقم در سال گذشته 15.4 درصد بوده است.

تبلیغات 2

محتوای مقاله

لزلی پرستون، اقتصاددان ارشد در بانک تورنتو-دومینیون در یادداشتی گفت: «داده‌های شغلی زیادی در ماه می وجود دارد که از کاهش نرخ بهره پشتیبانی می‌کند». «اقتصاد سرد شد، اما از صخره سقوط نکرد. ما انتظار داریم که این منجر به کاهش تدریجی نرخ‌های بهره در سال جاری شود و بانک کانادا احتمالاً در هر جلسه دیگری نرخ بهره را کاهش دهد.

داگلاس پورتر، اقتصاددان ارشد بانک مونترال، کمی محتاط تر بود. او در یادداشتی گفت که در حالی که نظرسنجی ماهانه نیروی کار “منطبق بر کسادی فزاینده در اقتصاد” بود، تصمیم بانک مرکزی کانادا بر اساس گزارش‌های تورمی است که “تصمیم‌گیری نرخ در ماه جولای را شکل می‌دهد.”

بانک مرکزی کانادا این هفته برای اولین بار از زمان شروع چرخه افزایش نرخ بهره در چهار سال پیش برای مبارزه با تورم در ماه مارس، نرخ های بهره را کاهش داد، زیرا آخرین داده ها حاکی از ادامه حرکت تورم به سمت هدف 2 درصدی بانک است. اقتصاددانان اکنون روی این شرط بندی می کنند که آیا این بانک در اعلامیه بعدی خود در 24 جولای کاهش دیگری انجام خواهد داد یا خیر.

حدود 1.4 میلیون نفر در ماه می بیکار بودند که نسبت به ماه قبل 28000 نفر معادل 2.1 درصد افزایش داشت. طبق آمار کانادا، حدود یک چهارم بیکاران در ماه آوریل موفق به یافتن کار در ماه مه شدند – رقمی کمتر از میانگین قبل از همه گیری – که نشان دهنده این است که مردم در بازار کار با “مشکل بیشتری برای یافتن کار” مواجه هستند.

محتوای مقاله

تبلیغات 3

محتوای مقاله

توسط ویراستاران توصیه شده است

همچنین، سهم افرادی که به طور مداوم به مدت 27 هفته یا بیشتر بیکار بودند – آنچه آژانس به عنوان بیکاری طولانی مدت تعریف می کند – در ماه مه 18.2 درصد بود که نسبت به 13.2 درصد در آگوست 2023 افزایش داشت.

نرخ اشتغال که به عنوان سهم جمعیت بالای 15 سال شاغل تعریف می شود، در ماه می 0.1 درصد کاهش یافت و به 61.3 درصد رسید که هفتمین کاهش در هشت ماه گذشته است.

اداره آمار کانادا گفت: «در مقایسه با بالاترین رقم اخیر 62.4 درصدی در ژانویه و فوریه 2023، نرخ اشتغال 1.1 درصد کاهش یافت زیرا رشد جمعیت از رشد اشتغال پیشی گرفت.»

تعداد افراد شاغل در مراقبت های بهداشتی و مراقبت های اجتماعی در ماه می 30000 نفر و در 12 ماه گذشته تقریباً 170000 نفر افزایش یافته است. اما مشاغل ساختمانی 30000 و 35000 یا 2.2 درصد در ماه نسبت به سال قبل کاهش یافت.

این آژانس گفت، تعداد کانادایی‌هایی که از خانه کار می‌کردند به میزان قابل توجهی کاهش یافت، زیرا کارگران بیشتری به دفاتر خود بازگشتند.

تبلیغات 4

محتوای مقاله

تنها 13.2 درصد از شاغلان کانادایی در ماه می به طور انحصاری از خانه کار می کردند که 5.5 درصد نسبت به ماه مشابه در سال 2022 و 1.2 درصد کاهش نسبت به سال گذشته کاهش داشت.

به گفته اقتصاددانان، در مجموع، نظرسنجی ماهانه نیروی کار نشانه های بسیاری از سرد شدن بازار کار را نشان می دهد، که نشان می دهد ممکن است زمینه ای برای انقباض بیشتر وجود داشته باشد.

اما بانک مرکزی کانادا احتمالاً مراقب میانگین دستمزد ساعتی کارمندان در ماه مه است که اکنون به 34.94 دلار رسیده است که 1.69 دلار یا 5.1 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

• ایمیل: nkarim@postmedia.com

سایت ما را نشانه گذاری کنید و از روزنامه نگاری ما حمایت کنید: اخبار کسب و کار مورد نیاز خود را از دست ندهید – Financialpost.com را نشانه گذاری کنید و در خبرنامه ما در اینجا مشترک شوید.

محتوای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید