با کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا، عملکرد همچنان کاهش می یابد


در سه ماهه اول نسبت به سه ماهه قبل 0.3 درصد کاهش یافت

آخرین اخبار نعیم کریم را مستقیماً در صندوق پستی خود دریافت کنید

محتوای مقاله

اداره آمار کانادا روز چهارشنبه اعلام کرد، درست قبل از اینکه بانک مرکزی کانادا برای اولین بار در چهار سال گذشته نرخ بهره را کاهش دهد، بهره وری کسب و کار کانادا در سه ماهه اول نسبت به سه ماهه قبل 0.3 درصد کاهش یافت.

استفن تپ، اقتصاددان ارشد اتاق بازرگانی کانادا، می گوید: «آمار بهره وری نیروی کار کانادا واقعا نگران کننده است. بهره‌وری نیروی کار در 12 فصل از 15 فصل گذشته پس از همه‌گیری کاهش یافته است. بهره وری نیروی کار کانادا اکنون به سطح سال 2018 بازگشته است، به این معنی که در شش سال گذشته رشدی نداشته ایم.

تبلیغات 2

محتوای مقاله

او افزود که “برای شروع رشد اقتصادی” در کانادا “چیزی باید تغییر کند”.

بهره وری معیاری از تولید ناخالص داخلی (GDP) در هر ساعت کار است. تولید ناخالص داخلی ارزش کالاها و خدمات تولید شده توسط یک کشور را در یک دوره زمانی مشخص می کند.

بهره وری شاخص کلیدی چشم انداز یک کسب و کار است. اقتصاددانان می گویند هرچه بهره وری بالاتر باشد، احتمال سرمایه گذاری یک کسب و کار بیشتر می شود.

کارولین راجرز، معاون ارشد فرماندار گفت که مشکل بهره وری کانادا “یک مشکل دیرینه” است و عوامل زیادی در آن نقش داشته اند.

او در یک کنفرانس خبری پس از اعلام اولین کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا پس از شش توقف متوالی، گفت: «حل آن به بیش از یک چیز نیاز دارد. نرخ بهره و تورم عوامل عدم اطمینان هستند که بر سرمایه گذاری تجاری تأثیر می گذارند. اگر تورم را به هدف برگردانیم، این عدم قطعیت برطرف خواهد شد.»

طبق آمار کانادا، کاهش بهره وری در سه ماهه اول به دنبال افزایش 0.2 درصدی در سه ماهه چهارم سال 2023 بود که اولین افزایش پس از شش کاهش متوالی سه ماهه بود.

محتوای مقاله

تبلیغات 3

محتوای مقاله

حل آن به بیش از یک چیز نیاز دارد

کارولین راجرز

کاهش بهره وری کانادا از ماه مارس توجه زیادی را به خود جلب کرده است، زمانی که راجرز گفت که این کشور باید با عملکرد پایین مقابله کند تا اقتصاد را در برابر تورم آتی واکسینه کند.

او در سخنرانی 26 مارس خود گفت: “شما علائمی را دیده اید که می گویند “در مواقع اضطراری، شیشه را بشکنید، خوب، وقت شکستن شیشه است.”

با این حال، همیشه اینطور نبود. بر اساس گزارشی که روز سه شنبه توسط بانک سلطنتی کانادا منتشر شد، بهره وری در کانادا حدود پنج درصد در سال در دهه 1950 افزایش یافت، زیرا فناوری زمان جنگ برای استفاده غیرنظامی اقتباس شده بود و به رشد اقتصادی کشور در این دهه دامن زد.

رشد بهره وری نیروی کار به لطف اتوماسیون بخش تولید در دهه 1960 حدود 3.5 درصد در سال باقی ماند.

در این گزارش آمده است: «این مسیر طی آشفتگی های اقتصادی دهه های 1970 و 1980 ناپدید شد، اگرچه نوآوری هایی مانند حمل و نقل کانتینری و گسترش تجارت جهانی منجر به رشد و بهره وری بیشتر در دهه 1990 شد.

اما با وجود مشکلات اخیر، گزارش RBC می گوید که راه حل ها “روشن و قابل دستیابی” هستند و به مصالحه زیادی نیاز ندارند.

تبلیغات 4

محتوای مقاله

ناتان جانزن، معاون اقتصادی بانک گفت که راه حل ها شامل کاهش تشریفات اداری و موانع تجارت داخلی، استفاده بهتر از مهارت های مهاجران، پذیرش فناوری های جدید و جذاب تر کردن سیاست های مالیاتی برای سرمایه گذاری است.

توسط ویراستاران توصیه شده است

نیمی از صنایع مورد تجزیه و تحلیل آمار کانادا کاهش بهره وری را در سه ماهه اول گزارش کردند. بخش تولید یکی از عوامل اصلی کاهش بود، در حالی که کشاورزی و جنگلداری افزایش قابل توجهی در بهره وری داشتند. خدمات ساخت و ساز و املاک بدون تغییر باقی مانده است.

در حالی که بهره وری نیروی کار 0.3 درصد کاهش یافت، دستمزد ساعتی یک درصد افزایش یافت که بسیار بالاتر از افزایش 0.4 درصدی در سه ماهه قبل بود. در نتیجه، هزینه های نیروی کار خاص شرکت ها – این هزینه دستمزد و مزایایی است که شرکت برای تولید یک واحد محصول به کارکنان خود می پردازد – 1.3 درصد افزایش یافت.

• ایمیل: nkarim@postmedia.com

سایت ما را نشانه گذاری کنید و از روزنامه نگاری ما حمایت کنید: اخبار کسب و کار مورد نیاز خود را از دست ندهید – Financialpost.com را نشانه گذاری کنید و در خبرنامه ما در اینجا مشترک شوید.

محتوای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید