معاون رئیس جمهور مالاوی، 9 نفر دیگر در سانحه هوایی جان باختند


محتوای مقاله

بلانتایر، مالاوی – رئیس جمهور روز سه شنبه گفت، معاون رئیس جمهور مالاوی، ساولوس چیلیما و 9 نفر دیگر در اثر سقوط هواپیمای نظامی کوچکی که با آن در حال حرکت بودند، در یک منطقه کوهستانی در شمال این کشور در هوای بد سقوط کرد. چیلیما 51 ساله بود.

تبلیغات 2

محتوای مقاله

رئیس جمهور لازاروس چاکورا به طور زنده در تلویزیون دولتی اعلام کرد که لاشه هواپیما پس از بیش از یک روز جستجو در جنگل های انبوه و زمین های تپه ای در نزدیکی شهر شمالی مزوزو پیدا شده است. او گفت که لاشه هواپیما در نزدیکی یک تپه پیدا شد و هواپیما “به طور کامل منهدم شد” و همه سرنشینان آن در اثر برخورد کشته شدند.

چاکورا گفت که رئیس نیروهای مسلح مالاوی به او گفته بود که هواپیما پیدا شده است و “من بسیار متأسفم و متاسفم که به شما اطلاع می دهم که این یک تراژدی وحشتناک بوده است.”

«کلمات نمی‌توانند توصیف کنند که چقدر این موضوع چقدر تأثیرگذار است و من فقط می‌توانم درد و رنجی را تصور کنم که همه شما در این زمان احساس می‌کنید و درد و رنجی که همه شما در روزها و هفته‌های آینده خواهید داشت، در حالی که ما در سوگ این فقدان وحشتناک هستیم، چاکورا گفت.

محتوای مقاله

تبلیغات 3

محتوای مقاله

او گفت که چیلیما “مردی خوب، یک پدر و شوهر فداکار، یک شهروند میهن پرست که با تمایز به کشورش خدمت کرد و یک معاون برجسته رئیس جمهور بود.”

چاکورا از همه خواست که یک لحظه سکوت کنند و در حالی که سرش پایین بود، روی تریبونی که در آن سخنرانی خود را ایراد کرد، ایستاد.

رئیس جمهور گفت که شنیل دیمبیری، بانوی اول سابق، همسر سابق باکیلی مولوزی، رئیس جمهور سابق، نیز در این هواپیما بود. هفت مسافر و سه خدمه در هواپیما بودند.

این گروه برای تشییع جنازه یکی از وزیران دولت سابق به مززو سفر می کردند. چیلیما روز یکشنبه از یک سفر رسمی به کره جنوبی بازگشت.

صدها سرباز، پلیس و جنگلبان از زمان ناپدید شدن هواپیما در صبح روز دوشنبه در طی یک پرواز 45 دقیقه ای از لیلونگوه پایتخت این کشور آفریقای جنوبی به Mzuzu، در حدود 370 کیلومتری شمال، در جستجوی هواپیما هستند.

تبلیغات 4

محتوای مقاله

چاکورا اواخر روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت، کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی به هواپیما گفته‌اند به دلیل آب‌وهوای بد و دید نامناسب، سعی در فرود در فرودگاه مزوزو نداشته باشد و از آن خواستند به لیلونگوه بازگردد. سپس ارتباط او با هواپیما قطع شد و هواپیما از رادار ناپدید شد.

رئیس جمهور این هواپیما را یک هواپیمای ملخی کوچک توصیف کرد که توسط نیروهای مسلح مالاوی اداره می شود. با توجه به شماره دمی که نشان داد، این یک هواپیمای دورنیر 228 بود که در سال 1988 به ارتش مالاوی تحویل داده شد.

حدود 600 نفر از جمله حدود 300 پلیس، 200 نظامی و جنگلبان محلی در جستجوی مزرعه جنگلی وسیع در کوه های ویفیا در نزدیکی Mzuzu شرکت داشتند.

تبلیغات 5

محتوای مقاله

چیلیما دومین دوره خود را به عنوان معاون رئیس جمهور سپری می کرد. او همچنین از سال 2014 تا 2019 در زمان رئیس جمهور سابق پیتر موتاریکا در این سمت خدمت کرد. او نامزد انتخابات ریاست جمهوری مالاوی 2019 بود و پس از رئیس جمهور فعلی موتاریکا و چاکورا سوم شد. این رای بعداً توسط دادگاه قانون اساسی مالاوی به دلیل بی نظمی باطل شد.

سپس چیلیمو به عنوان معاون وی در انتخابات مجدد تاریخی 2020 که چاکورا به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، به کمپین چاکورا پیوست. این اولین بار در آفریقا بود که نتایج انتخاباتی که توسط دادگاه باطل شده بود منجر به شکست رئیس جمهور فعلی شد.

چیلیما اخیراً به دلیل اتهامات دریافت پول در ازای تأثیرگذاری بر قراردادهای تدارکاتی دولتی برای نیروهای مسلح و پلیس مالاوی با اتهامات فساد روبرو شد، اما دادستان ماه گذشته این اتهامات را لغو کرد. او این اتهامات را رد کرده است، اما این پرونده انتقادهایی را به دنبال داشته است که دولت چاکوری موضع کافی قوی در برابر رشوه نمی گیرد.

تبلیغات 6

محتوای مقاله

جست و جوی هواپیما بیش از 24 ساعت به طول انجامید و با واکنش بین المللی مواجه شد. چاکورا گفت که ایالات متحده، بریتانیا، نروژ و اسرائیل پیشنهاد کمک در عملیات جست و جو و ارائه “فناوری تخصصی” را ارائه کردند.

سفارت ایالات متحده در مالاوی گفت که همچنین کمک کرده و پیشنهاد استفاده از یک هواپیمای کوچک C-12 وزارت دفاع را داده است.

با این حال، نمایندگان حزب سیاسی جنبش متحد تحول آفرین چیلیما – حزب دیگر رئیس جمهور – از واکنش دولت انتقاد کردند و گفتند که هواپیما فرستنده ندارد و این نگرانی ها را در مورد هواپیمای حامل یک هیئت بلندپایه افزایش داد.

مالاوی کشوری با جمعیتی حدود 21 میلیون نفر است و در سال 2019 بانک جهانی آن را به عنوان چهارمین کشور فقیر جهان رتبه بندی کرد.

ایمری از کیپ تاون آفریقای جنوبی گفت.

محتوای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید