علی‌رغم نگرانی‌ها، آلاباما برای اعدام‌های بیشتر با نیتروژن تلاش می‌کند


محتوای مقاله

مونتگومری، آلا – آلاباما به دنبال اجرای یک اعدام دیگر از نیتروژن است، ماه‌ها پس از اینکه این ایالت اولین کشوری بود که یک فرد را با استفاده از روش آزمایش‌نشده قبلی اعدام کرد.

تبلیغات 2

محتوای مقاله

دفتر دادستان کل روز دوشنبه از دادگاه عالی آلاباما خواست تا تاریخ اعدام کری دیل گریسون را که در سال 1994 به قتل ویکی دبلیو در شهرستان جفرسون محکوم شده بود، تعیین کند.

در صورت تایید، این سومین اجرای برنامه ریزی شده با استفاده از نیتروژن خواهد بود. در ژانویه، ایالت کنت اسمیت را در اولین اعدام نیتروژن در کشور اعدام کرد. آلاباما اعدام آلن یوجین میلر را برای 26 سپتامبر با استفاده از نیتروژن برنامه ریزی کرده است.

تزریق کشنده روش اصلی اعدام در ایالت باقی مانده است، اما زندانیان می توانند درخواست کنند که با نیتروژن یا صندلی الکتریکی اعدام شوند. پس از استفاده از نیتروژن در اعدام اسمیت در ژانویه، ایالت شروع به جستجوی تاریخ اعدام برای ده ها زندانی کرد که نیتروژن را به عنوان روش ترجیحی خود برای اعدام درخواست کرده بودند.

محتوای مقاله

تبلیغات 3

محتوای مقاله

این درخواست علیرغم جنجال ها و دعواهای حقوقی در مورد آنچه در اولین اعدام نیتروژن اتفاق افتاد، ارائه می شود.

اسمیت به مدت بیش از دو دقیقه در حالی که به یک بند در اتاق اعدام بسته شده بود، تشنج‌هایی شبیه تشنج داشت. بعد از آن چند دقیقه نفس های سنگین وجود داشت.

فعالان حقوق بشر نسبت به نحوه اجرای این اعدام ابراز ناراحتی کردند و گفتند که این خلاف وعده دولت برای مرگ سریع و بدون درد است. استیو مارشال، دادستان کل آلاباما، مجازات اعدام را «کتاب درسی» نامید و به سایر ایالت‌ها برای توسعه روشی جدید کمک کرد.

آلاباما در درخواست خود از دادگاه عالی ایالتی اشاره کرد که در سال 2018، گریسون نیتروژن را به عنوان روش ترجیحی خود برای اعدام انتخاب کرد. آنها نوشتند که حکم اعدام گریسون می تواند “با روش اعدامی که او داوطلبانه انتخاب کرده” اجرا شود و زمان آن فرا رسیده است که ادامه دهیم.

تبلیغات 4

محتوای مقاله

وکیل گریسون گفت که این روش قبل از استفاده مجدد باید به طور کامل مطالعه شود.

جان پالمبی، وکیل برنامه دفاع فدرال، در ایمیلی نوشت: «مایه تاسف است که ایالت می‌خواهد برای سومین اعدام با هیپوکسی نیتروژن برنامه‌ریزی کند، قبل از اینکه اولین موردی که کنت اسمیت را شکنجه کرد حل شود یا خیر».

در حالی که گریسون ممکن است بیش از پنج سال پیش هیپوکسی نیتروژن را انتخاب کرده باشد، پالمبی گفت: “او نمی‌دانست وقتی مجبور به انجام این انتخاب شود، این روش چگونه خواهد بود.”

او افزود: “اکنون که او می داند که آلاباما چگونه از این روش مجازات اعدام استفاده می کند، مشکلاتی دارد که تنها از طریق یک جلسه دادگاه کامل می تواند حل شود که آیا این روشی که آلاباما برای استفاده از آن انتخاب کرده است یا خیر.”

تبلیغات 5

محتوای مقاله

گریسون یکی از چهار مردی بود که در 21 فوریه 1994 به شکنجه و قتل دبلیو متهم شدند.

دادستان ها گفتند دبلیو، 37 ساله، در حال حرکت از تنسی به خانه مادرش در لوئیزیانا بود که چهار نفر او را گرفتند. آنها او را به یک منطقه جنگلی بردند، در آنجا به او حمله کردند، او را کتک زدند و از صخره پرت کردند. دادستان ها گفتند که نوجوانان بعداً برای مثله کردن بدن او بازگشتند و 180 ضربه چاقو به او زدند.

گریسون به همراه کنی لاگینز و تریس دانکن مجرم شناخته شدند و به اعدام محکوم شدند. با این حال، لاگینز و دانکن که در زمان جنایت زیر 18 سال داشتند، پس از اینکه دادگاه عالی ایالات متحده در سال 2005 مجازات اعدام را برای مجرمان کمتر از 18 سال در هنگام ارتکاب جرم ممنوع کرد، لغو شد. گریسون 19 ساله بود.

یک نوجوان دیگر نیز به حبس ابد محکوم شد.

اگر قضات مجوز اعدام را صادر کنند، فرماندار آلاباما، کی آیوی، تاریخ دقیقی را تعیین خواهد کرد.

ویدیوی توصیه شده

بارگذاری...

پوزش می طلبیم، اما این ویدیو بارگیری نشد.

محتوای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید