آمارهای تورم کاهش نرخ در ماه جولای را مورد تردید قرار داد


اقتصاددانان می گویند ارقام امروز می تواند بانک کانادا را وادار کند که نرخ بهره را در ماه جولای نگه دارد.

محتوای مقاله

تورم در ماه می به طرز شگفت انگیزی بالا بود و برخی از اقتصاددانان را بر آن داشت تا پیش بینی های خود را برای کاهش دوم نرخ بهره در ماه آینده زیر سوال ببرند.

اداره آمار کانادا روز سه‌شنبه اعلام کرد که تورم در ماه می به 2.9 درصد افزایش یافت که از انتظارات اقتصاددانان برای کاهش بیشتر نسبت به رشد 2.7 درصدی در آوریل پیشی گرفت.

این جهش تورم را در بالای محدوده هدف بانک مرکزی کانادا از یک تا سه درصد قرار می دهد.

تبلیغات 2

محتوای مقاله

با توجه به اعداد غیرمنتظره، اقتصاددانان اکنون در حال تجدید نظر در پیش بینی نرخ بهره خود در سال هستند. در اینجا آنچه برخی از آنها در مورد این اعلامیه گفته اند:

“نه بهترین خبر”: اتاق بازرگانی کانادا

اندرو دی کاپوآ، اقتصاددان ارشد در اتاق بازرگانی کانادا، گفت که بانک مرکزی کانادا احتمالاً نشست ماه جولای خود را به حالت تعلیق در خواهد آورد.

او در یادداشتی گفت: «این صبح امروز بهترین خبر در جبهه کانادا نیست. “افزایش تورم در بخش خدمات کمکی نمی کند، به خصوص که رشد دستمزدها بالاست. خطر بهبود قوی در بازار مسکن هنوز محقق نشده است، اما کاهش نرخ تورم مسکن خبر خوبی است.

دی کاپوا گفت که احتمال کاهش در ماه جولای کمتر است، اما تصمیم نهایی همچنان به پیش بینی های اقتصادی بانک مرکزی بستگی دارد.

او گفت: «(بانک کانادا) می خواهد رویکردی آهسته و سنجیده اتخاذ کند، به ویژه با شتاب گرفتن تورم. این مسیر پر دست انداز به سمت تورم می تواند بانک را بیش از حد برای اقتصاد کانادا محدود کند و خطر فرود نرم را به همراه داشته باشد.

تورم
پست مالی

ژوئیه بر روی “زمین لرزان”: اقتصاد سرمایه

به گفته اولیویا کراس، اقتصاددان آمریکای شمالی در Capital Economics Ltd، رشد ماهانه قوی در برخی از شاخص های کلیدی “علت نگرانی” است.

محتوای مقاله

تبلیغات 3

محتوای مقاله

با این حال، با وجود برخی از این قدرت به دلیل عواملی که احتمالاً یکباره هستند، و با توجه به اینکه گزارش CPI دیگری قبل از جلسه در پایان ژوئیه وجود دارد، در حال حاضر ما دیدگاه خود را حفظ می کنیم که (بانک کانادا) او در یادداشتی گفت که در ماه آینده دوباره کاهش خواهد یافت.

کراس به اقداماتی اشاره کرد که بعید است رشد بیشتری را به همراه داشته باشد، از جمله افزایش 2.4 درصدی خدمات مسافرتی، جهش 0.5 درصدی قیمت مواد غذایی و افزایش 0.9 درصدی اجاره بها نسبت به ماه گذشته.

شانس کوتاه کردن موی جولای: BMO

داگلاس پورتر، اقتصاددان ارشد بانک مونترال، گفت که داده های آینده در نهایت چشم انداز کاهش ماه جولای را تعیین می کند، اما مطمئناً پس از افزایش تورم، شانس افزایش یافته است.

او در بیانیه‌ای گفت: “هیچ چیزی در مورد آن وجود ندارد، این چیزی نیست که بانک کانادا می‌خواست در حال حاضر ببیند.” با بازگشت تورم به مسیر پر دست انداز، چشم انداز حرکت BoC نیز به همان اندازه ناهموار است. در این مرحله، تماس رسمی ما همچنان مبنی بر این است که کاهش بعدی نرخ بهره بانک مرکزی در ماه سپتامبر انجام خواهد شد و این گزارش هیچ کمکی به حرکت این سوزن نمی کند.

«ناامیدی»: TD

جیمز اورلاندو، مدیر و اقتصاددان ارشد بانک Toronto-Dominion، در یادداشتی گفت: «در حالی که به اندازه بازی Oilers در شب گذشته ناامیدکننده نبود، انتشار امروز CPI ناامیدکننده بود.

تبلیغات 4

محتوای مقاله

نه تنها عنوان به طور غیرمنتظره افزایش یافت، بلکه میانگین نرخ تورم مرکزی بانک مرکزی آمریکا برای اولین بار در سال 2024 افزایش یافت. این به دلیل نوسانات زیاد قیمت در تعدادی از دسته بندی های خدماتی ایجاد شد.

اورلاندو پیش‌بینی می‌کند در ماه ژوئیه قبل از کاهش بعدی در سپتامبر، یک مکث ایجاد شود.

توسط ویراستاران توصیه شده است

“جهت اشتباه”: CIBC

کاترین جوج، مدیر و اقتصاددان ارشد CIBC Capital Markets در بیانیه‌ای گفت: آخرین داده‌های تورم «در مسیر اشتباهی حرکت می‌کنند».

در مجموع، اگر داده‌ها فشار بسیار بیشتری بر قیمت‌ها از حد انتظار نشان دهد، احتمال کاهش در ماه جولای را با تردید مواجه می‌کند.

• ایمیل: [email protected]

سایت ما را نشانه گذاری کنید و از روزنامه نگاری ما حمایت کنید: اخبار کسب و کار مورد نیاز خود را از دست ندهید – financpost.com را علامت گذاری کنید و در خبرنامه های ما در اینجا مشترک شوید.

محتوای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید