گروهی از پلیس خارجی با حمایت سازمان ملل وارد هائیتی شده است


محتوای مقاله

پورت او پرینس، هائیتی (AP) – اولین گروه پلیس خارجی تحت حمایت سازمان ملل متحد روز سه شنبه وارد هائیتی شد، تقریباً دو سال پس از آن که این کشور آشفته کارائیب درخواست کمک فوری برای جلوگیری از افزایش خشونت باندها کرد.

تبلیغات 2

محتوای مقاله

صدها افسر پلیس کنیا در پورتو پرنس پایتخت، که فرودگاه بین‌المللی اصلی آن در اواخر ماه مه پس از خشونت‌های گروهی که نزدیک به سه ماه آن را مجبور به تعطیلی کردند، بازگشایی شد.

هنوز مشخص نیست که اولین وظیفه کنیایی ها چه خواهد بود، اما آنها با گروه های وحشی که 80 درصد از سرمایه هائیتی را تحت کنترل دارند و بیش از 580000 نفر را در سراسر کشور بی خانمان رها کرده اند، روبرو خواهند شد، زیرا آنها در تلاش برای کنترل قلمرو بیشتر، محله ها را غارت می کنند.

ورود کنیایی ها چهارمین مداخله نظامی بزرگ خارجی در هائیتی است. در حالی که برخی از هائیتی‌ها از ورود آنها استقبال می‌کنند، برخی دیگر با احتیاط به این نیرو نگاه می‌کنند، با توجه به اینکه مداخله قبلی – یک مأموریت صلح‌بان سازمان ملل در سال‌های 2004-2017 – با اتهامات خشونت جنسی و شیوع وبا خدشه‌دار شد.

تبلیغات 3

محتوای مقاله

رومن لو کور، کارشناس ارشد ابتکار جهانی برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی، همچنین از جامعه بین المللی و مقامات دولتی خواست تا جزئیات، از جمله قوانین تعامل و مفهوم کار ماموریت را به اشتراک بگذارند.

او گفت: «ما در مورد استراتژی ماموریت مناسب در زمین نشنیده ایم که چه اتفاقی برای گروه ها خواهد افتاد. «آیا این یک ماموریت ثابت است؟ آیا این یک ماموریت متحرک است؟ همه این جزئیات هنوز وجود ندارد و فکر می‌کنم زمان آن فرا رسیده که شفافیت وجود داشته باشد.»

استقرار کنیایی ها تقریباً چهار ماه پس از آن صورت می گیرد که باندها حملات هماهنگی را به زیرساخت های کلیدی دولتی در پایتخت هائیتی و فراتر از آن انجام دادند. آنها کنترل بیش از دوجین ایستگاه پلیس را به دست گرفتند، فرودگاه اصلی بین المللی را گلوله باران کردند و به دو زندان بزرگ هائیتی یورش بردند و بیش از 4000 زندانی را آزاد کردند.

محتوای مقاله

تبلیغات 4

محتوای مقاله

اورگلین بوسیکوت، مادر 2 فرزند 47 ساله که هویج و زغال چوب را به عنوان توزیع کننده عمده فروشی می فروشد، گفت: “ما مدت زیادی است که درخواست امنیت کرده ایم.”

خشونت گروهی فروش او را متوقف کرده است، و او سعی می کند تا زمانی که ممکن است قبل از غروب آفتاب بیرون بماند تا با وجود ترس، ضررهای خود را جبران کند.

نمی دانی چه کسی در این گوشه منتظر شماست. ما یک هدف هستیم.» وی افزود که امیدوار است پلیس کنیا به نیروهای محلی بپیوندد. این یک گام بزرگ برای من، برای هائیتی و برای بسیاری از مردم خواهد بود.»

ویدیوی توصیه شده

بارگذاری...

پوزش می طلبیم، اما این ویدیو بارگیری نشد.

منتقدان می‌گویند که اگر نیروهای خارجی زودتر مستقر می‌شدند، می‌توانستند از حملات هماهنگ گروه‌هایی که در 29 فوریه آغاز شده بودند، جلوگیری شود، اما شکست‌های متعدد، از جمله شکایت در کنیا و آشفتگی سیاسی در هائیتی، ورود آنها را به تاخیر انداخته است.

تبلیغات 5

محتوای مقاله

حملات هماهنگ به هدف خود یعنی جلوگیری از بازگشت آریل هنی، نخست وزیر وقت به هائیتی، دست یافت. او در آن زمان در کنیا بود تا برای استقرار این نیروها تلاش کند، اما در اواخر آوریل در بحبوحه افزایش خشونت ها استعفا داد.

از آن زمان، شورای انتقالی ریاست جمهوری متشکل از 9 نفر تشکیل شد. هری کونیل، مسئول سابق سازمان ملل در 28 می به عنوان نخست وزیر انتخاب شد و کابینه جدید در اواسط ژوئن منصوب شد.

با وجود رهبری جدید، خشونت باند همچنان ادامه داشت.

لوکوئر گفت: ارزیابی نگرش گروه ها نسبت به (ماموریت) دشوار است. «احتمالاً منصفانه است که بگوییم واکنش یکسانی از سوی گروه ها وجود نخواهد داشت. برخی از آنها ممکن است دچار مشکل شوند. برخی از آنها ممکن است بخواهند با دولت هائیتی مذاکره و گفتگو کنند.

تبلیغات 6

محتوای مقاله

در ویدئویی اخیر، جیمی چریزیر، افسر نخبه پلیس سابق که اکنون ریاست یک فدراسیون باند قدرتمند معروف به خانواده و متحدان G9 را بر عهده دارد، برای اولین بار نخست وزیر جدید را مورد خطاب قرار داد.

Cherisier، معروف به Barbeque، گفت: “شما در محله های کارگری اسلحه نمی دادید.” «دست سیاستمداران و بازرگانان سنتی که از خشونت برای مقاصد سیاسی و اقتصادی استفاده کرده‌اند و اکنون می‌خواهند سلاح‌هایی را که توزیع کرده‌اند به زور بازگردانند، بازی نکنید. مشکلی که امروز وجود دارد تنها از طریق گفتگو حل می شود.»

Kanil در مورد این ویدیو نظری نداده است. او عصر دوشنبه در شبکه اجتماعی X نوشت که از عزم دولت کنیا و مردم آن برای حمایت از هائیتی “در مبارزه با ناامنی که جامعه را فرسایش می‌دهد” استقبال می‌کند.

تبلیغات 7

محتوای مقاله

کانیل نوشت: «دولت و مردم هائیتی امیدوارند که این مأموریت چندملیتی آخرین مأموریتی باشد که به آنها کمک می‌کند تا ثبات را برای تجدید کادر سیاسی خود و بازگشت به یک دموکراسی مؤثر داشته باشند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد به کنیا اجازه داد تا ماموریت پلیس چند ملیتی را در اکتبر 2023 رهبری کند، یک سال پس از آن که هنری برای اولین بار درخواست کمک اضطراری کرد.

بر اساس اعلام شورای امنیت سازمان ملل متحد، پلیس های باهاما، بنگلادش، باربادوس، بنین، چاد و جامائیکا به کنیایی ها ملحق خواهند شد و در مجموع 2500 افسر با هزینه سالانه حدود 600 میلیون دلار مستقر خواهند شد.

تاکنون، صندوق مأموریت تحت مدیریت سازمان ملل متحد تنها 18 میلیون دلار از کانادا، فرانسه و ایالات متحده دریافت کرده است. ایالات متحده همچنین متعهد شده است در مجموع 300 میلیون دلار حمایت کند.

تبلیغات 8

محتوای مقاله

شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه ای در 21 ژوئن گفت: «اگرچه به نظر می رسد خشونت گروهی از اوج خود در اوایل سال جاری کاهش یافته است، وضعیت امنیتی در کشور همچنان وخیم است.

در سه ماهه نخست امسال بیش از 2500 نفر کشته یا مجروح شدند که بیش از 50 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

بسیاری از هائیتی ها از جمله جانت اویل، مادر 54 ساله دو پسر در سن دانشگاه، در ترس زندگی می کنند.

او محصولاتی مانند چنار و فلفل سبز را عمده فروشی می کند و چندین بار در حالی که با کالاهایش در اتوبوس های عمومی سفر می کند، توسط باندها سرقت شده است.

“من به امنیت نیاز دارم. من باید کار کنم من باید راه‌ها را باز کنم تا بتوانم خانواده‌ام را تأمین کنم.

او گفت: «یک کارآفرین زن در هائیتی هرگز آسان نیست. “خطر بزرگی وجود دارد. اما ما آن را به خطر می اندازیم تا خانواده هایمان خوب شوند.”

شورای امنیت سازمان ملل همچنین خاطرنشان کرد که “وضعیت حاد امنیتی همچنان پیامدهای انسانی شدیدی دارد.”

بر اساس برآوردهای سازمان ملل، حدود 1.6 میلیون نفر در آستانه گرسنگی هستند. این بالاترین رقم از زمان زلزله ویرانگر سال 2010 است.

محتوای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید